Zdrowa drzemka w ciągu dnia – dlaczego warto

Zmniejsza ryzyko zawału serca, pomaga walczyć z nadciśnieniem, redukuje poziom napięcia emocjonalnego i niweluje stres – drzemka w ciągu dnia przynosi same korzyści osobom w każdym wieku. Warto sobie na nią pozwolić nawet w pracy – badania wykazały bowiem, iż już 10 minut snu odświeża umysł i pozwala lepiej radzić sobie z zadaniami i sprostać zawodowym wyzwaniom.

Większość ludzi ma w ciągu dnia taki moment, gdy wydajność ich pracy drastycznie spada, ciśnienie leci w dół na łeb na szyję, a głowa coraz słabiej walczy z siłami grawitacji. Nic tylko znaleźć gdzieś jakąś miękką poduszkę i uciąć sobie drzemkę – choćby kilka minut! Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość. Jeśli jednak jest, warto na chwilę zrobić swojej głowie przerwę i pozwolić jej odpłynąć w błogą nieświadomość. Drzemki w ciągu dnia przynoszą bowiem mnóstwo korzyści zdrowotnych.

Dlaczego warto znaleźć czas na drzemkę

Choć sen w ciągu dnia mógłby wydawać się stratą czasu, w rzeczywistości pomaga lepiej ten czas zagospodarować. Już 10-miutowa drzemka pozwala odświeżyć umysł, nabrać sił do działania i lepiej poradzić sobie z napięciem emocjonalnym. Przynosi też wiele korzyści długofalowych. Badania wykazały, iż osoby pozwalające sobie na chwilę snu w ciągu przynajmniej 2 razy w tygodniu mają o 30% mniejsze ryzyko wystąpienia schorzeń układu krążenia niż ci, którzy tej przyjemności sobie odmawiają.

Drzemka w ciągu dnia pozwala obniżyć nadciśnienie nawet o 5%. Zmniejsza się też ryzyko zawału serca. Już kilkuminutowy sen lub nawet samo odpoczywanie w łóżku redukuje poziom napięcia emocjonalnego i pomaga radzić sobie ze stresem – dotyczy to zarówno osób drzemiących regularnie, jak i tych decydujących się na to jednorazowo.